Agaricus blazei Murill (v Japonsku Himematsutake, v Číne Ji Song Rohg, v Brazílii Cogumelo Piedade šampiňón mandľový, Agaricus brasiliensis) je huba patriaca medzi šampiňóny, ktorej domovinou je Južná Amerika. Zbierali ho hlavne obyvatelia vidieka v oblasti Sao Paula pri dedine Piedade. Túto hubu používali nielen ako potravinu (je veľmi chutná, vonia po mandliach), ale hlavne ako liečebný prostriedok. Prvýkrát ju opísal mykológ W. A. Murill v roku 1945. Jej predstavenie svetu však prebehlo v roku 1960, kedy Agaricus zaslal T. Furomoto na skúmanie do japonských laboratórií, pretože si všimol jej účinky. Do botanického systému bola zaradená až v roku 1967, a to belgickým botanikom Heinemannom. Vďaka identifikácii jeho zloženia a pokusom, ktoré sa následne vykonávali, sa potvrdil vplyv Agaricia na organizmus. O hubu začal byť veľký záujem a teraz sa pestuje komerčne po celom svete. Medzi najväčších producentov Agaricu patria Japonci.
Agaricus patrí do čeľade Agariaceae (pečiarkovité). Huba má hnedo-zlatý šupinatý klobúk, ktorý jej dal aj meno - slnečné huby. Klobúk má priemer cca 2-12 cm, podobnej dĺžky je aj noha. Pri mladých hubách je vypuklý, ale s ich starnutím sa narovnáva a jeho konce sa "rozstrapkajú". Na spodnej strane klobúka môžeme nájsť pri mladých hubách svetlé a čokoládovo hnedé bazidiospóry pri starších hubách.
Dovoľujeme si vás informovať, že na našom webe nemôžeme ďalej uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vzbudiť dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín či húb. Súčasná legislatíva EÚ toto zakazuje. Aj napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisíce rokov a je vyskúšaná na množstve pacientov. Zároveň nesmieme zmieňovať ani účinky preukázané súdobými vedeckými štúdiami. Veríme ale v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách hľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie sú potrebné na stránkach www.tcmencyklopedie.cz.