Mycomedica hory
Zpět na herbář

Coriolus

IMG_6179

Iné názvy: 

  • slovensky - trúdnikovec pestrý 
  • čínsky - yun zhi 
  • latinsky - Coriolus versicolor 
  • japonsky - kawaratake 

Stručný opis 

Coriolus  ( Coriolus versicolor , Trametes versicolor, trúdnikovec pestrá, Turkey Tail Mushroom, čínsky Yun Zhi, japonsky Kawaratake) je drevokazné huba, ktorá patrí medzi choroša a nie je jedlá. Coriolus rastie po celý rok, môžeme ho nájsť prevažne na živých poranených i odumretých kmeňoch či pňoch listnáčov v miernom podnebnom pásme Ázie, Severnej Ameriky a Európy. Plodnice huby majú vejárovitý tvar, odtiaľ anglický názov, a  vytvára trsy, ktoré sú strechovito usporiadané. Klobúk samotný má priemer cca 2 & # 8722; 8 cm. Je pre neho typické béžovej pásy na hnedom alebo šedom podklade, povrch klobúku pôsobí zamatovo. 

Coriolus je dobre známy už z dôb dávno minulých. V ucelených textoch z roku1368 nl, teda z obdobie starej Číny a dynastie Ming, je zaznamenané, že Coriolus sa využíval k posilnenie zdravia, fyzického i duševné a posilnenie energie čchi. Coriolus je v tradičnej čínskej medicíne stále používaný ako "liečivka". Pre "vedecký" svet bol objavený až v 60. & # 8722; 70. rokoch 20. storočia. Vtedy bol vďaka japonskému vedci extrahovaný z  označením PKS, u ktorého sa vzápätí preukázali imunostimulačné účinky. Ďalšie pokusy počas roka 1965 potom potvrdili, že PKS má aj protinádorové účinky. V Japonsku sa okolo roku 1980 dostal aj do praxe, kedy je pridávaný k štandardnej protinádorovej liečbe. Rovnako je na tom Kórea, kedy sa Coriolus podáva až 70% pacientov s rakovinou. Od 90. rokov 20. storočia bolo a je vykonávané veľké množstvo klinických štúdií, ktoré potvrdzujú účinnosť Coriolu. 

Dovoľujeme si vás informovať, že na našom webe nemôžeme ďalej uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vzbudiť dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín či húb. Súčasná legislatíva EÚ toto zakazuje. Aj napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisíce rokov a je vyskúšaná na množstve pacientov. Zároveň nesmieme zmieňovať ani účinky preukázané súdobými vedeckými štúdiami. Veríme ale v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinkách a hubách hľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie sú potrebné na stránkach www.tcmencyklopedie.cz.

Zdroje informácií o medicinálnych hubách: 
 
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Houby a jejich léčivé účinky
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
G.M. Halpren - Healing Mushrooms
Christopher Hobbs - Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando - Farmakologie klasické čínské medicíny
Radomír Soch, Alexandr Jegorov - Encyklopedie léčivývh hub
Bensky - Materia Medica

Kde môžete kúpiť naše výrobky

Rozsiahla sieť distribútorov po celej ČR 
Jednoducho si vyhľadajte najbližšieho terapeuta, predajcu alebo lekáreň s našimi produktmi. 

ZOBRAZIŤ NAJBLIŽŠÍCH DISTRIBÚTOROV